DOLAR: 5.76 TL
EURO: 6.40 TL

Düşük nedenleri nelerdir? Düşük neden olur?

Resim bulunamadı

Hamileliğin, dış faktörlere bağlı olarak 20. hafta gelişim evresine kadar gelmeden sonlanmasına tıp dilinde düşük durumu denir. Düşüğün %60 ile 70 arasındaki büyük kısmının sebebi kromozom bozukluğu olmasına rağmen diğer nedenleri şöyle sıralayabiliriz:
– Genetik ve fiziki etkenler.

– Çeşitli rahim bozuklukları. (Örneğin kadının rahminde ur ya da kist olması, çift rahim durumu gibi).

– Ortak kan uyuşmazlıkları. Şeker, tiroid, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların varlığı.

– Hamilelik döneminde geçirilen ve tedavi edilmeyen bir enfeksiyon.

– Tedavisi yapılmamış hormon yetmezliği.

Düşüğe neden olur ya da büyük ölçüde tetikler. Çoğu anne adayı gebelik döneminde oluşan rahatsızlıkları önemsemez. Bunlardan biride yine gebelik döneminde oluşan hormon yetmezliği rahatsızlığıdır. Erken koyulan teşhis ve tanı ile yapılan tedavi sonrası bu hastalık düşüğe neden olmadan engellenebilir. Aynı şekilde kromozom bozuklukları da erken tanı, teşhis ve tedavi sayesinde büyük ölçüde engellenebilir.

Düşüğün tanısı koyulurken eşlere yapılacak testler nelerdir?

Kromozom tetkiki, ultrasonografi, histerografi (rahim filmi), tiroid hormonları taranması, antikardiyolipin antikorlar, diyabet taranması, böbrek fonksiyon testleri düşüğün tanı ve sonrasında tedavi evresi için eşlere yapılan testlerdir.

Unutulmamalıdır ki düşüğün sebebi incelenerek günümüz modern tıp imkanları ile düşüğü tedavi edebilme veya engelleme ihtimali çoğu zaman vardır

Düşük nedenleri nelerdir? Düşük neden olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık