DOLAR: 5.91 TL
EURO: 6.56 TL

kadınlar ve aldatılmak

Resim bulunamadı

Pek çok mutlu görünen çiftin ilişkisini tehdit eden aldatma olaylarına günümüzde çok sık rastlanıyor.

Bu konuda yapılan araştırmalara göre, insanlar yapıları itibariyle aldatmaya meyilli. Ama önce aldatmanın nerede başladığını bilmek gerekiyor.

Sadece birisini hayal ettiğimizde aldatmış sayılıyor muyuz? Ya da yanağımıza kondurulan masum bir öpücüğe itiraz etmediğimiz zaman?

Aslında uzmanlar aldatmanın tanımının kişiden kişiye, ilişkiden ilişkiye değişebildiğini söylüyor. Bu tamamen hayata ve ilişkiye bakışınızla ilgili. Burada asıl önemli olan, aldatmanın nedenini bilmek. Kimi zaman sadece, eşimizde bulamadığımız ilgi ve şefkat eksikliği aldatmaya neden olabiliyorken, kimi zaman da cinsellikle ilgili ihtiyaçlar aldatmaya yol açabiliyor. İşte aldatma konusunda en çok sorulan sorular:

Erkekler kadınlardan daha sık mı aldatıyor? Neden?
Yapılan araştırmalar, aldatan erkeklerin oranının kadınlara göre daha fazla olduğunu gösteriyor. Bunun nedenlerinden biri, toplumsal değerlerin aldatma eylemi karşısında erkeğe karşı daha toleranslı olması. Yeri geldiğinde erkek aldatmayı sosyal statü göstergesi olarak da kullanabiliyor. Hatta, hayali aldatma hikayeleri uydurarak dahil olduğu grubun içinde daha iyi bir yer edinebiliyor.

Kadınlar da erkekler kadar aldatıyor mu?
Yine yapılan araştırmalara göre, kadınların aldatma oranı da erkeklerinkine çok yakın. Üstelik, bunun sebepleri arasında sadece sevgi ve şefkat ihtiyacı gibi duygusal sebepler yok. Artık kadınlar, başka bir erkeği sadece cinsel olarak arzuladıkları için bile aldatabiliyorlar. Ama kuşkusuz bu konuda toplumda erkeğe gösterilen hoşgörü ve kabullenme kadına gösterilmiyor.

Başka birisini hayal etmek ya da sadece bakışmak da aldatma sayılır mı?
İnsanlar istediklerini yapmakta özgür olmasalar da istediklerini düşünmekte özgürdürler kuşkusuz. Başka birisini hayal etmek ya da masum bir göz flörtü, eğer yaşadığı ilişkiye bir zarar vermiyorsa aldatma sayılmayabiliyor.

Peki eşimiz başka bir kadına sadece baksa bile, bu kadar kıskanmamız niye?
Bunun arkasında çoğu kez kaybetme korkusu yatıyor. Eşi çekici ve güzel bir kadına bakınca, kadın hemen kendisinin artık yeterince güzel olmadığını ve eşinin daha güzel bir kadını istediğini düşünmeye başlıyor. Aslında bu durum genellikle özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor. Kendisini sevilmeye layık görmeyen kadın, eşi başkasına bakınca kıskançlık krizine giriyor.

Kadınlara ve erkeklere göre aldatma nedir?
Yapılan bir araştırma, evli ya da partneri olan kadın ve erkek arasındaki yakınlaşmada, hangi eylemin aldatma sayılacağı konusunda kadın ve erkeklerin farklı yaklaşımlar içinde olduğunu gösteriyor.

Kadınlar da aldatıyor
Aldatma konusu artık her iki kişiden birini ilgilendiriyor diyebiliriz. Yapılan araştırmalarda erkeklerin daha çok aldattığı ortaya çıksa da, sadece onlar aldatmıyor. Zaten matematiksel olarak şu hesabı yapmak lazım: Her erkek eşini bir kadınla aldatıyor. O kadınların hepsinin bekar olduğunu varsayamayız. Demek ki neredeyse “aldatan erkek” sayısı kadar aldatan kadın var ortalıkta.

Kadın neden aldatıyor?” sorusuna farklı kaynaklardan farklı yanıtlar buluyoruz. Bazı kaynaklar “güven ve anlayış arayışı” gibi son derece masum bahaneler öne sürdüğü gibi, bazı kaynaklar da kadınların daha çok cinsel tatmin uğruna aldatmaya başladığını söylüyor. Öte yandan erkeklerin de şefkat arayışı içinde gizli ilişkiler yaşadığı söyleniyor. Yani, geleneksel roller tersine dönmüş görünüyor.

Kadınlar, iş hayatında kazandıkları eşitlik ve artan güven duygusuyla, erkeklerde alışık olduğumuz bir dürtüyle eşlerini aldatabiliyorlar. Evlilik danışmanlığı verdiğimiz kadınların pek çoğu seksin verdiği zevk yüzünden aldattığını söylüyor. Kadınlar için başka bir aldatma nedeni daha var; o da yalnızlık…

CEVAPLAR İHANETİN SINIRINI BELİRLEDİ

Başka biriyle cinsel ilişkiye girmek aldatmadır
Kadın: Yüzde 88 Evet Erkek: Yüzde 94 Evet
Başka birisiyle öpüşmek aldatmadır
Kadın: Yüzde 51 Evet Erkek: Yüzde 69 Evet
Sanal ortamda (internet vs.) seks yapmak aldatmadır
Kadın: Yüzde 42 Evet Erkek: Yüzde 64 Evet
Başkasıyla el ele tutuşmak aldatmadır
Kadın:Yüzde 35 Evet Erkek: Yüzde 48 Evet
Başka birini düşlemek aldatmadır
Kadın: Yüzde 17 Evet Erkek: Yüzde 23 Evet
Başkasıyla flört etmek aldatmadır
Kadın: Yüzde 16 Evet Erkek: Yüzde 21 Evet
Başkasına bakmak aldatmadır
Kadın: Yüzde 6 Evet Erkek:Yüzde 6 Evet

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık