DOLAR: 5.76 TL
EURO: 6.40 TL

TESETTÜR & İFFET

Resim bulunamadı

Ünlüler Ve Örtünme Konusu

Çıplaklık, asrımızın hastalığıdır.

Ünlü yönetmen Alfred Hitchcoch şöyle diyor:

Kadın, heyecanlı bir film gibi olmalıdır, içindekini çok az göstererek erkeğin düşünce ve hayal gücünü zorlamalıdır. Kadınlar her zaman böyle olmalıdırlar, yani sahip oldukları güzellikleri çok az göstermelidirler, erkeklerin bu güzelliklere ulaşmak için zorluklara katlanmalarına müsaade etmelidirler. Doğulu kadınlar, birkaç yıl öncesine kadar giyindikleri örtü ve yüzlerindeki peçeden dolayı çekiciliklerini koruyorlardı ama aynı kadınların batılı kadınlara benzeme çabası neticesinde kaybettikleri örtüleriyle birlikte çekicilikleri de azaldı.

Ünlü İngiliz filozof Bertrand Russell şöyle diyor:

Sanat açısından bakıldığında, kadınlara kolay ulaşılabilmesi çok üzücü bir olaydır. Kadınlara ulaşmanın mümkün olması ama zor olması çok daha iyidir.

Ünlü Amerikalı filozof, tarihçi yazar Will Durant şöyle diyor:

Arayıp da bulamadıklarımız değerleniyor. Güzellik, isteğin, gücüne bağlıdır, istek ise kanaat veya doyurmakla zayıfladığı gibi önlemekle de güçleniyor. Açılıp saçılmaktan kaçınmak ve güzellikleri esirgemek erkekleri avlamak için en güzel silahtır. İnsanın, vücudunu, gözler önüne serdiklerinde ilgimizi çekiyor ama isteğimiz pek az harekete geçiyor. Genç erkekler, farkında olmadan utangaç bir çift göz arıyorlar, bu utangaçlığın çok nazik bir zarafetten kaynaklandığını biliyorlar.

Ünlü İngiliz komedyen, yönetmen, oyuncu ve yazar Charlie Chaplin, kızına yazdığı bir mektupta şöyle yazıyor:

Çıplaklık, asrımızın hastalığıdır. Artık yaşlandım ve belki de güldürücü sözler söylüyorum ama bence senin çıplak vücudun, sadece çıplak ruhunu sevdiğin kişiye aittir.

New York Times Muhabiri Judith Miller “kadınlar İslam’ın kucağında yeni bir emniyet buluyorlar” adlı makalesinde Müslüman kadınların yeniden örtünmeye yöneldiğine değinerek şöyle yazıyor:

Bu dönüşün sebebi nedir? Tam anlamıyla sosyal ve siyasi özgürlüklerde şekillenen bir dönüş.

İslam’ın temellerine sadık kalan kişilerin modern Ortadoğu halkına, erkek ve kadınına takdim ettiği bir armağanıdır bu. Örtünmek, büyük şehirde yaşayan kadınların, etraf bölgelerden başkente akın ettiği gençlerin saldırısından korunmasını sağlıyor. Bu giysi, etrafındaki insanlara bir mesaj veriyor, örtü şöyle diyor: bu kadın temizdir, onunla işin olmasın. Hiçbir tehlikeye maruz kalmadan kentin kalabalık otobüslerini kullanmasına olanak tanıyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık